1992 Yaz Olimpiyatları'nda Atletizm - Kadınlar 200 metre - Athletics at the 1992 Summer Olympics – Womens 200 metres - Wikipedia
Kadınlar 200 metre XXV Olimpiyat Oyunları'nda | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Yer | Olimpik stadyum | |||||||||
Tarih | 3 Ağustos 1992 (elemeler ve çeyrek finaller) 5 Ağustos 1992 (yarı final) 6 Ağustos 1992 (son) | |||||||||
Rakipler | 51 40 ulustan | |||||||||
Kazanma zamanı | 21.81 | |||||||||
Madalya kazananlar | ||||||||||
| ||||||||||
Atletizm -de 1992 Yaz Olimpiyatları | ||
---|---|---|
Pist Yarışları | ||
100 m | erkekler | KADIN |
200 m | erkekler | KADIN |
400 m | erkekler | KADIN |
800 m | erkekler | KADIN |
1500 m | erkekler | KADIN |
3000 m | KADIN | |
5000 m | erkekler | |
10.000 m | erkekler | KADIN |
100 m engelli | KADIN | |
110 m engelli | erkekler | |
400 m engelli | erkekler | KADIN |
3000 m engelli | erkekler | |
4 × 100 m bayrak | erkekler | KADIN |
4 × 400 m bayrak | erkekler | KADIN |
Yol etkinlikleri | ||
Maraton | erkekler | KADIN |
10 km yürüyüş | KADIN | |
20 km yürüyüş | erkekler | |
50 km yürüyüş | erkekler | |
Saha etkinlikleri | ||
Uzun atlama | erkekler | KADIN |
Üçlü atlama | erkekler | |
Yüksek atlayış | erkekler | KADIN |
Sırıkla atlama | erkekler | |
Gülle atma | erkekler | KADIN |
Disk atma | erkekler | KADIN |
Cirit atma | erkekler | KADIN |
Çekiç fırlatma | erkekler | |
Kombine olaylar | ||
Heptatlon | KADIN | |
Dekatlon | erkekler | |
Tekerlekli sandalye yarışları | ||
Bunlar resmi sonuçlardır. kadınlar 200 metre olay 1992 Yaz Olimpiyatları içinde Barselona, İspanya. Yedi eleme elemesiyle toplam 52 katılımcı sporcu vardı.[1]
Madalya kazananlar
Altın | Gwen Torrence Amerika Birleşik Devletleri |
Gümüş | Juliet Cuthbert Jamaika |
Bronz | Merlene Ottey Jamaika |
Kayıtlar
Bunlar, 1992 Yaz Olimpiyatları'ndan önceki dünya ve Olimpiyat rekorlarıydı (saniye cinsinden).
Dünya rekoru | 21.34 | Florence Griffith-Joyner | Seul (KOR ) | 29 Eylül 1988 |
---|---|---|---|---|
Olimpiyat Rekoru | 21.34 | Florence Griffith-Joyner | Seul (KOR ) | 29 Eylül 1988 |
Final
RANK | SON | ZAMAN |
---|---|---|
Gwen Torrence (Amerika Birleşik Devletleri ) | 21.81 | |
Juliet Cuthbert (REÇEL ) | 22.02 | |
Merlene Ottey (REÇEL ) | 22.09 | |
4. | Irina Privalova (EUN ) | 22.19 |
5. | Carlette Kılavuzu (Amerika Birleşik Devletleri ) | 22.30 |
6. | Grace Jackson (REÇEL ) | 22.58 |
7. | Michelle Finn (Amerika Birleşik Devletleri ) | 22.61 |
8. | Galina Malchugina (EUN ) | 22.63 |
Yarı finaller
RANK | 1. ISITMA | ZAMAN |
---|---|---|
1. | Merlene Ottey (REÇEL ) | 22.12 |
2. | Carlette Kılavuzu (Amerika Birleşik Devletleri ) | 22.31 |
3. | Galina Malchugina (EUN ) | 22.44 |
4. | Grace Jackson (REÇEL ) | 22.58 |
5. | Silke Knoll (GER ) | 22.60 |
6. | Pauline Davis (BAH ) | 22.61 |
7. | Elinda Vorster (RSA ) | 23.08 |
8. | Sisko Hanhijoki (FIN ) | 23.26 |
RANK | 2. ISITMA | ZAMAN |
---|---|---|
1. | Gwen Torrence (Amerika Birleşik Devletleri ) | 21.72 |
2. | Juliet Cuthbert (REÇEL ) | 21.75 |
3. | Irina Privalova (EUN ) | 22.08 |
4. | Michelle Finn (Amerika Birleşik Devletleri ) | 22.39 |
5. | Mary Onyalı (NGR ) | 22.60 |
6. | Jennifer Stoute (GBR ) | 23.01 |
7. | Melinda Gainsford (AUS ) | 23.03 |
— | Anelia Nuneva (BUL ) | DNS |
Çeyrek finaller
RANK | 1. ISITMA | ZAMAN |
---|---|---|
1. | Juliet Cuthbert (REÇEL ) | 22.01 |
2. | Michelle Finn (Amerika Birleşik Devletleri ) | 22.42 |
3. | Pauline Davis (BAH ) | 22.44 |
4. | Silke Knoll (GER ) | 22.46 |
5. | Marina Trandenkova (EUN ) | 22.50 |
6. | Wang Huei-Chen (TPE ) | 22.93 |
7. | Simmone Jacobs (GBR ) | 23.61 |
8. | Valérie Jean-Charles (FRA ) | 23.64 |
RANK | 2. ISITMA | ZAMAN |
---|---|---|
1. | Gwen Torrence (Amerika Birleşik Devletleri ) | 22.21 |
2. | Grace Jackson (REÇEL ) | 22.59 |
3. | Elinda Vorster (RSA ) | 22.99 |
4. | Sisko Hanhijoki (FIN ) | 23.09 |
5. | Lucrécia Jardim (POR ) | 23.09 |
6. | Lalao Robine Ravaonirina (DELİ ) | 23.63 |
7. | Damayanthi Dharsha (SRI ) | 23.89 |
8. | Georgette N'Koma (CMR ) | 24.06 |
RANK | 3. ISITMA | ZAMAN |
---|---|---|
1. | Galina Malchugina (EUN ) | 22.22 |
2. | Carlette Kılavuzu (Amerika Birleşik Devletleri ) | 22.26 |
3. | Anelia Nuneva (BUL ) | 22.62 |
4. | Jennifer Stoute (GBR ) | 22.73 |
5. | Sabine Günther (GER ) | 23.10 |
6. | Iolanda Oanță (ROM ) | 23.75 |
7. | Karen Clarke (YAPABİLMEK ) | 23.80 |
8. | Heather Samuel (KARINCA ) | 24.12 |
RANK | ISITMA 4 | ZAMAN |
---|---|---|
1. | Merlene Ottey (REÇEL ) | 21.94 |
2. | Irina Privalova (EUN ) | 22.45 |
3. | Mary Onyalı (NGR ) | 22.60 |
4. | Melinda Gainsford (AUS ) | 23.03 |
5. | Andrea Thomas (GER ) | 23.19 |
6. | Karin de Lange (NED ) | 23.41 |
7. | Sabine Tröger (AUT ) | 23.41 |
8. | Ruth Morris (ISV ) | 24.26 |
Isıtır
RANK | 1. ISITMA | ZAMAN |
---|---|---|
1. | Mary Onyalı (NGR ) | 23.06 |
2. | Irina Privalova (EUN ) | 23.22 |
3. | Lucrécia Jardim (POR ) | 23.26 |
4. | Damayanthi Dharsha (SRI ) | 23.82 |
5. | Melissa Moore (AUS ) | 23.86 |
6. | Olga Mutanda (CIV ) | 24.19 |
7. | Vaciseva Tavaga (FIJ ) | 25.07 |
RANK | 2. ISITMA | ZAMAN |
---|---|---|
1. | Merlene Ottey (REÇEL ) | 22.95 |
2. | Jennifer Stoute (GBR ) | 23.15 |
3. | Sisko Hanhijoki (FIN ) | 23.27 |
4. | Wang Huei-Chen (TPE ) | 23.37 |
5. | Andrea Thomas (GER ) | 23.52 |
6. | Trương Hoàng Mỹ Linh (VIE ) | 24.45 |
7. | Zoila Stewart (CRC ) | 24.64 |
RANK | 3. ISITMA | ZAMAN |
---|---|---|
1. | Juliet Cuthbert (REÇEL ) | 22.99 |
2. | Elinda Vorster (RSA ) | 23.14 |
3. | Pauline Davis (BAH ) | 23.47 |
4. | Heather Samuel (KARINCA ) | 24.09 |
5. | Maguy Nestoret (FRA ) | 24.15 |
6. | Ngozi Mwanamwambwa (ZAM ) | 24.59 |
7. | Nednapa Chommuak (THA ) | 24.76 |
8. | Deirdre Caruana (MLT ) | 25.28 |
RANK | ISITMA 4 | ZAMAN |
---|---|---|
1. | Silke Knoll (GER ) | 22.83 |
2. | Michelle Finn (Amerika Birleşik Devletleri ) | 23.00 |
3. | Karin de Lange (NED ) | 23.53 |
4. | Simmone Jacobs (GBR ) | 23.90 |
5. | Ágnes Kozáry (HUN ) | 24.50 |
6. | Prisca Philip (BAR ) | 24.56 |
— | Oumou Sow (GUI ) | DNF |
RANK | ISITMA 5 | ZAMAN |
---|---|---|
1. | Galina Malchugina (EUN ) | 23.08 |
2. | Sabine Günther (GER ) | 23.41 |
3. | Sabine Tröger (AUT ) | 23.72 |
4. | Ruth Morris (ISV ) | 24.17 |
5. | Dawnette Douglas (BER ) | 25.03 |
6. | Manda Kanouté (MLI ) | 26.03 |
— | Chen Zhaojing (CHN ) | DQ |
RANK | ISITMA 6 | ZAMAN |
---|---|---|
1. | Carlette Kılavuzu (Amerika Birleşik Devletleri ) | 22.99 |
2. | Melinda Gainsford (AUS ) | 23.18 |
3. | Anelia Nuneva (BUL ) | 23.32 |
4. | Karen Clarke (YAPABİLMEK ) | 23.57 |
5. | Valérie Jean-Charles (FRA ) | 23.69 |
6. | Gaily Dube (ZIM ) | 24.15 |
7. | Melrose Mansaray (SLE ) | 24.67 |
— | Jacqueline Solíz (BOL ) | DQ |
RANK | ISITMA 7 | ZAMAN |
---|---|---|
1. | Gwen Torrence (Amerika Birleşik Devletleri ) | 22.66 |
2. | Grace Jackson (REÇEL ) | 22.72 |
3. | Marina Trandenkova (EUN ) | 22.79 |
4. | Lalao Robine Ravaonirina (DELİ ) | 23.58 |
5. | Iolanta Oanță (ROM ) | 23.83 |
6. | Georgette N'Koma (CMR ) | 23.85 |
7. | Ruth Mangue (GEQ ) | 27.65 |
Ayrıca bakınız
- 1988 Kadınlar Olimpiyat 200 metre (Seul)
- 1990 Kadınlar Avrupa Şampiyonası 200 metre (Bölünmüş)
- 1991 Kadınlar Dünya Şampiyonası 200 metre (Tokyo)
- 1993 Kadınlar Dünya Şampiyonası 200 metre (Stuttgart)
- 1994 Avrupa Kadınlar Şampiyonası 200 metre (Helsinki)
Referanslar
- ^ "1992 Barselona Oyunlarında Atletizm: Kadınlar 200 metre". Spor Referansı. Arşivlenen orijinal 17 Nisan 2020. Alındı 18 Temmuz 2017.