2002 Kış Olimpiyatları'nda kısa pist sürat pateni - Erkekler 500 metre - Short track speed skating at the 2002 Winter Olympics – Mens 500 metres - Wikipedia
Erkekler 500 metre XIX Olimpik Kış Oyunlarında | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kısa parça piktogramı | |||||||||||||
Yer | Salt Lake Buz Merkezi | ||||||||||||
Tarih | 23 Şubat | ||||||||||||
Rakipler | 32 20 ulustan | ||||||||||||
Kazanma zamanı | 41.802 | ||||||||||||
Madalya kazananlar | |||||||||||||
| |||||||||||||
Kısa pist Sürat Pateni -de 2002 Kış Olimpiyatları | ||
---|---|---|
500 m | erkekler | KADIN |
1000 m | erkekler | KADIN |
1500 m | erkekler | KADIN |
3000 m bayrak | KADIN | |
5000 m bayrak | erkekler | |
erkekler 500 metre içinde kısa pist Sürat Pateni -de 2002 Kış Olimpiyatları 23 Şubat'ta Salt Lake Buz Merkezi.[1]
Kayıtlar
Bu yarışmadan önce mevcut dünya ve Olimpiyat rekorları şu şekildeydi:[2]
Dünya rekoru | Jeffrey Scholten (YAPABİLMEK) | 41.514 | Calgary, Kanada | 13 Ekim 2001 |
Olimpiyat rekoru | Takafumi Nishitani (JPN ) | 42.756 | Nagano, Japonya | 21 Şubat 1998 |
Bu yarışma sırasında aşağıdaki yeni Olimpiyat rekorları kırıldı.
Tarih | Yuvarlak | Takım | Zaman | VEYA | WR |
---|---|---|---|---|---|
23 Şubat | Grup 7 | Jonathan Guilmette (YAPABİLMEK ) | 42.326 | VEYA | |
23 Şubat | Çeyrek final 3 | Kim Dong-sung (KOR ) | 41.806 | VEYA | |
23 Şubat | Bir Final | Marc Gagnon (YAPABİLMEK ) | 41.802 | VEYA |
Sonuçlar
Isıtır
İlk tur 23 Şubat'ta yapıldı. Her biri dört patencinin sekiz eleme turu vardı ve ilk iki bitirici çeyrek finale yükseldi.[2]
- Grup 1
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Li Jiajun | Çin | 43.690 | Q |
2 | Arian Nachbar | Almanya | 44.057 | Q |
3 | Matúš Užák | Slovakya | 44.499 | |
4 | Asen Pandov | Bulgaristan | 77.124 |
- Grup 2
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Simon Van Vossel | Belçika | 43.119 | Q |
2 | Apolo Anton Ohno | Amerika Birleşik Devletleri | 43.214 | Q |
3 | Cees Juffermans | Hollanda | 43.253 | |
4 | Andrew McNee | Avustralya | 44.289 |
- Grup 3
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Takafumi Nishitani | Japonya | 43.211 | Q |
2 | Marc Gagnon | Kanada | 43.395 | Q |
3 | Krisztián Szabó | Macaristan | 44.143 | |
4 | Volodymyr Hryhor'iev | Ukrayna | 70.431 |
- Grup 4
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Kim Dong-sung | Güney Kore | 42.834 | Q |
2 | Rusty Smith | Amerika Birleşik Devletleri | 42.849 | Q |
3 | Dave Allardice | Büyük Britanya | 42.980 | |
4 | Ganbatyn Jargalanchuluun | Moğolistan | 52.225 |
- Grup 5
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Fabio Carta | İtalya | 43.787 | Q |
2 | Bruno Loscos | Fransa | 43.864 | Q |
3 | Leon Flack | Büyük Britanya | 43.965 | |
4 | Mark Jackson | Yeni Zelanda | 44.064 |
- Grup 6
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Feng Kai | Çin | 43.084 | Q |
2 | Wim De Deyne | Belçika | 43.205 | Q |
3 | Martin Johansson | İsveç | 43.435 | |
4 | Krystian Zdrojkowski | Polonya | 44.117 |
- Grup 7
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Jonathan Guilmette | Kanada | 42.326 | Q VEYA |
2 | Satoru Terao | Japonya | 42.334 | Q |
3 | Balázs Knoch | Macaristan | 42.533 | |
4 | Miroslav Boyadzhiev | Bulgaristan | 43.462 |
- Grup 8
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Nicola Franceschina | İtalya | 42.876 | Q |
2 | Steven Bradbury | Avustralya | 43.226 | Q |
3 | Ludovic Mathieu | Fransa | 43.790 | ADV |
– | Lee Seung-jae | Güney Kore | DQ |
Çeyrek finaller
Dört çeyrek finalin her birinde ilk iki bitiren yarı finale yükseldi.[2]
- Çeyrek final 1
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Jonathan Guilmette | Kanada | 42.809 | Q |
2 | Apolo Anton Ohno | Amerika Birleşik Devletleri | 42.895 | Q |
3 | Fabio Carta | İtalya | 43.113 | |
4 | Arian Nachbar | Almanya | 43.626 |
- Çeyrek final 2
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Rusty Smith | Amerika Birleşik Devletleri | 42.359 | Q |
2 | Marc Gagnon | Kanada | 42.384 | Q |
3 | Takafumi Nishitani | Japonya | 42.535 | |
– | Nicola Franceschina | İtalya | DQ |
- Çeyrek final 3
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Kim Dong-sung | Güney Kore | 41.806 | Q VEYA |
2 | Wim De Deyne | Belçika | 41.832 | Q |
3 | Li Jiajun | Çin | 64.514 | |
4 | Bruno Loscos | Fransa | 99.879 |
- Çeyrek final 4
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Satoru Terao | Japonya | 42.692 | Q |
2 | Feng Kai | Çin | 42.820 | Q |
3 | Steven Bradbury | Avustralya | 44.982 | |
4 | Ludovic Mathieu | Fransa | 73.328 | |
– | Simon Van Vossel | Belçika | DQ |
Yarı finaller
İki yarı finalin her birinde ilk iki bitiren A finaline hak kazanırken, üçüncü ve dördüncü sıradaki patenciler B Finaline yükseldi.[2] İkinci yarı finalde Amerikan Apolo Anton Ohno Japonya'nın Satoru Terao düşmek, Ohno'nun diskalifiye edilmesiyle sonuçlanırken, Terao A finaline yükseldi.[3]
- Yarı final 1
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Rusty Smith | Amerika Birleşik Devletleri | 41.916 | QA |
2 | Marc Gagnon | Kanada | 41.981 | QA |
3 | Kim Dong-sung | Güney Kore | 41.990 | QB |
4 | Wim De Deyne | Belçika | 42.823 | QB |
- Yarı final 2
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Jonathan Guilmette | Kanada | 42.201 | QA |
2 | Feng Kai | Çin | 42.266 | QA |
3 | Satoru Terao | Japonya | 65.790 | ADV |
– | Apolo Anton Ohno | Amerika Birleşik Devletleri | DQ |
Finaller
Eleme haklarını kazanan beş patenci Final A'da yarışırken, diğer ikisi Final B'de 6.lık için yarıştı.[2]
- Final A
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
Marc Gagnon | Kanada | 41.802 | ||
Jonathan Guilmette | Kanada | 41.994 | ||
Rusty Smith | Amerika Birleşik Devletleri | 42.027 | ||
4 | Feng Kai | Çin | 42.112 | |
5 | Satoru Terao | Japonya | 42.219 |
- Final B
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
6 | Kim Dong-sung | Güney Kore | 42.076 | |
7 | Wim De Deyne | Belçika | 42.961 |
Referanslar
- ^ "2002 Salt Lake City Kış Oyunlarında Kısa Pist Sürat Pateni: Erkekler 500 metre". Spor Referansı. Arşivlenen orijinal 17 Nisan 2020. Alındı 12 Kasım 2019.
- ^ a b c d e "Salt Lake City 2002 Resmi Raporu - Cilt 3" (PDF). Salt Lake Düzenleme Komitesi. LA84 Vakfı. 2002. Arşivlenen orijinal (PDF) 20 Şubat 2012.
- ^ "Ohno 500'de diskalifiye edildi, ABD 5.000 bayrak yarışında düştü". ESPN. 23 Şubat 2002. Alındı 12 Ocak 2014.