2006 Kış Olimpiyatları'nda kısa pist sürat pateni - Erkekler 1500 metre - Short track speed skating at the 2006 Winter Olympics – Mens 1500 metres - Wikipedia
Erkekler 1500 metre XX Olimpik Kış Oyunlarında | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Yer | Torino Palavela | ||||||||||||
Tarih | 12 Şubat | ||||||||||||
Rakipler | 28 16 ülkeden | ||||||||||||
Madalya kazananlar | |||||||||||||
| |||||||||||||
Kısa pist Sürat Pateni -de 2006 Kış Olimpiyatları | ||
---|---|---|
500 m | erkekler | KADIN |
1000 m | erkekler | KADIN |
1500 m | erkekler | KADIN |
3000 m bayrak | KADIN | |
5000 m bayrak | erkekler | |
erkekler 1500 metre içinde kısa pist Sürat Pateni -de 2006 Kış Olimpiyatları 12 Şubat'ta Torino Palavela.[1]
Kayıtlar
Bu yarışmadan önce mevcut dünya ve Olimpiyat rekorları şu şekildeydi:
Dünya rekoru | Ahn Hyun-soo (KOR) | 2:10.639 | Marquette, Amerika Birleşik Devletleri | 24 Ekim 2003 | [2] |
Olimpiyat rekoru | Kim Dong-sung (KOR ) | 2:15.942 | Tuz Gölü şehri, Amerika Birleşik Devletleri | 20 Şubat 2002 | [2] |
Bu yarışma sırasında yeni bir dünya ve Olimpiyat rekoru kırılmadı.
Sonuçlar
Isıtır
İlk tur 12 Şubat'ta yapıldı. Her biri dört veya beş patencinin altı eleme turu vardı ve her biri yarı finale yükselen ilk üç yarışmacı vardı.[2]
- Grup 1
Sıcaklık | Sıra | Atlet | Ülke | Sonuç | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Mathieu Turcotte | Kanada | 2:23.402 | Q |
1 | 2 | Pieter Gysel | Belçika | 2:23.411 | Q |
1 | 3 | Jon Eley | Büyük Britanya | 2:23.887 | Q |
1 | 4 | Maxime Chataignier | Fransa | 2:23.966 | |
1 | 5 | Dariusz Kulesza | Polonya | 2:24.118 | |
2 | 1 | Lee Ho-suk | Güney Kore | 2:31.511 | Q |
2 | 2 | Satoru Terao | Japonya | 2:31.903 | Q |
2 | 3 | Vyacheslav Kurginyan | Rusya | 2:33.802 | Q |
2 | – | Wim de Deyne | Belçika | DQ | |
3 | 1 | Li Ye | Çin | 2:27.622 | Q |
3 | 2 | Cees Juffermans | Hollanda | 12:27.696 | Q |
3 | 3 | Fabio Carta | İtalya | 2:27.799 | Q |
3 | 4 | Mark McNee | Avustralya | 2:29.356 | |
3 | 5 | Mikhail Rajine | Rusya | 2:33.809 | |
4 | 1 | Ahn Hyun-soo | Güney Kore | 2:29.808 | Q |
4 | 2 | Nicola Rodigari | İtalya | 2:29.885 | Q |
4 | 3 | Peter Darazs | Macaristan | 2:30.281 | Q |
4 | 4 | Sebastian Praus | Almanya | 2:30.292 | |
5 | 1 | Charles Hamelin | Kanada | 2:19.469 | Q |
5 | 2 | Li Jiajun | Çin | 2:19.631 | Q |
5 | 3 | Alex Izykowski | Amerika Birleşik Devletleri | 2:19.731 | Q |
5 | 4 | Tyson Heung | Almanya | 2:20.075 | |
6 | 1 | Apolo Anton Ohno | Amerika Birleşik Devletleri | 2:23.668 | Q |
6 | 2 | Niels Kerstholt | Hollanda | 2:23.854 | Q |
6 | 3 | Viktor Knoch | Macaristan | 2:23.876 | Q |
6 | 4 | Hayato Sueyoshi | Japonya | 2:25.280 | |
6 | – | Matus Uzak | Slovakya | DQ |
Yarı finaller
Altı kişilik üç yarı finalin her birinde ilk iki bitiren A finaline yükselirken, üçüncü ve dördüncü sıradaki patenciler B Finaline yükseldi.[2]
- Yarı final 1
Sıra | Atlet | Sonuç | Notlar | |
---|---|---|---|---|
1 | Charles Hamelin | Kanada | 2:20.854 | QA |
2 | Lee Ho-suk | Güney Kore | 2:20.901 | QA |
3 | Niels Kerstholt | Hollanda | 2:21.748 | QB |
4 | Satoru Terao | Japonya | 2:21.774 | QB |
5 | Jon Eley | Büyük Britanya | 2:21.862 | |
6 | Vyacheslav Kurginyan | Rusya | 2:24.604 |
- Yarı final 2
Sıra | Atlet | Sonuç | Notlar | |
---|---|---|---|---|
1 | Ahn Hyun-soo | Güney Kore } | 2:17.718 | QA |
2 | Li Jiajun | Çin | 2:17.836 | QA |
3 | Mathieu Turcotte | Kanada | 2:18.280 | QB |
4 | Peter Darazs | Macaristan | 2:18.348 | QB |
5 | Alex Izykowski | Amerika Birleşik Devletleri | 2:18.610 | |
6 | Nicola Rodigari | İtalya | 2:18.615 |
- Yarı final 3
Sıra | Atlet | Sonuç | Notlar | |
---|---|---|---|---|
1 | Li Ye | Çin | 2:19.386 | QA |
2 | Viktor Knoch | Macaristan | 2:19.600 | QA |
3 | Fabio Carta | İtalya | 2:19.724 | QB |
4 | Apolo Anton Ohno | Amerika Birleşik Devletleri | 2:20.346 | QB |
– | Cees Juffermans | Hollanda | DNF | |
– | Pieter Gysel | Belçika | DQ |
Finaller
Eleme haklarını kazanan altı patenci, final A'daki madalya pozisyonlarına itiraz ederken, final B'deki altı oyuncu 6-11'inci sıralarda yer aldı.[2]
- Final A
Sıra | Atlet | Sonuç | Notlar | |
---|---|---|---|---|
Ahn Hyun-soo | Güney Kore | 2:25.341 | ||
Lee Ho-suk | Güney Kore | 2:25.600 | ||
Li Jiajun | Çin | 2:26.005 | ||
4 | Charles Hamelin | Kanada | 2:26.375 | |
5 | Viktor Knoch | Macaristan | 2:26.806 | |
– | Li Ye | Çin | DQ |
- Final B
Sıra | Atlet | Sonuç | Notlar | |
---|---|---|---|---|
6 | Mathieu Turcotte | Kanada | 2:25.341 | |
7 | Fabio Carta | İtalya | 2:24.658 | |
8 | Apolo Anton Ohno | Amerika Birleşik Devletleri | 2:24.789 | |
9 | Satoru Terao | Japonya | 2:24.875 | |
10 | Niels Kerstholt | Hollanda | 2:24.962 | |
11 | Peter Darazs | Macaristan | 2:24.969 |
Referanslar
- ^ "2006 Torino Kış Oyunlarında Kısa Pist Sürat Pateni: Erkekler 1500 metre". Spor Referansı. Arşivlenen orijinal 17 Nisan 2020. Alındı 14 Kasım 2019.
- ^ a b c d e "Torino 2006 Resmi Raporu - Kısa Pist Sürat Pateni" (PDF). Torino Organizasyon Komitesi. LA84 Vakfı. Mart 2009. Alındı 24 Mayıs 2009.